logo

Festal - analoger er billigere, prisen på russiske og importerede erstatninger

Festal er en enzymatisk medicin, der har en gavnlig virkning på fordøjelsessystemet, som oplever overdreven stress, samt destabiliserer arbejdet i de organer, der er ansvarlige for fordøjelse af mad. Medicinen er af høj kvalitet, men dets omkostninger kan virke for dyre, så det tilrådes at overveje mere overkommelige lignende erstatninger.

Funktioner ved farmakologi og sammensætning

Lægemidlet er en proteolytisk, lipolytisk, amylolytisk effekt, der er i stand til at normalisere bugspytkirtlen og kompensere for dets utilstrækkelige sekretion med pancreatin..

De integrerede komponenter i honningproduktet er enzymstoffer - lipase, protease og lipase. Deres opgave er at lette absorptionen af ​​næringsstoffer og fremme deres fulde absorption i tarmen..

Ved hjælp af galleekstrakt letter det indtagelsen af ​​fedt i kroppen.

Hemicellulase nedbryder plantefibre for at forbedre fordøjelsen og forhindre gas i mave-tarmkanalen.

Indikationer til brug

Vises afhængigt af tilgængelighed:

  • Kronisk pancreatitis;
  • Forstyrret fordøjelse af mad;
  • Levercirrhose;
  • Gallesyrecirkulationsforstyrrelser;
  • Kronisk gastritis.

Kontraindikationer

Ansøgning er forbudt, når:

  • Individuel intolerance over for kompositionen;
  • Akut pancreatitis;
  • Alvorlig leversygdom;
  • Hepatitis;
  • Et øget niveau af bilirubin i blodet;
  • Gulsot;
  • Diagnostiske galdesten;
  • Tarmobstruktion;
  • En disponering for udviklingen af ​​diarré;
  • Børn under 3 år.

Behandling af gravide og ammende kvinder

Disse kategorier af personer skal være særlig omhyggelige, når de udfører terapeutiske foranstaltninger. En kvinde, der forbereder sig på at føde et barn, skal beslutte, om Festal faktisk vil udføre en terapeutisk virkning mere end at skade fosteret. Mødre i amningsprocessen rådes til at besøge en læge, der kan bestemme rationaliteten af ​​terapi.

Hvordan man tager og doserer

Brugsanvisning:

- Dragee skal anbringes i munden uden at tygge, skylles ned med en lille mængde vand. Dette skal ske under et måltid eller efter et måltid..

- Den anbefalede dosis pr. Dag er 1-2 piller højst 3 gange om dagen. Dosisjustering er tilladt, udelukkende udført af en læge.

- Forberedelse til undersøgelse af maveorganer indebærer at tage 2 piller 3 gange om dagen et par dage før denne procedure.

- For mindreårige patienter skal behandlingsregimet bestemmes individuelt af lægen.

- Behandlingsvarigheden varierer fra flere dage til et par måneder eller år, afhængigt af sygdommen.

Er en overdosis mulig?

Der var ingen alvorlige konsekvenser på baggrund af en stor dosis. Normalt stiger urinsyreniveauet i kroppen i form af en overdosering i patienten. For at stoppe denne proces, skal du annullere indtagelsen af ​​medicinen helt.

Lægemiddelkompatibilitet

  • Samtidig administration af para-aminosalicylsyre og antibiotika med det undersøgte farmaceutiske produkt forbedrer deres absorption;
  • Antacida medicin samt medicin, der indeholder calciumcarbonat eller magnesiumhydroxid, fører til et fald i effektiviteten af ​​medicinen;
  • Langvarig terapi fører til dårlig absorption af medicin, der indeholder jern;
  • Antiulceringsmidlet Cimetidin kan forbedre den terapeutiske virkning;
  • Festal hæmmer absorptionen af ​​folsyre og virkningerne af acarbose.

Hvor meget koster Festal: pris på et apotek

Det medicinske produkt har en imponerende pris, der adskiller sig fra antallet af piller i pakken. Priser - 170, 272 og 652 rubler (henholdsvis 20, 40 og 100 drageer i en pakke). Oplysninger om priser blev taget på eksemplet på apteka.ru-ressourcen (Moskva). I andre dele af landet er en lille forskel i værdi tilladt op eller ned..

Liste over mere overkommelige erstatninger til russisk og udenlandsk produktion

De to største online retailplatforme over hele landet udarbejdede en sammenlignende tabel med generiske lave omkostninger.

Navnet på den analoge er billigere end stoffet FestalApteka.ru pris i gnide.Piluli.ru pris i gnide.
MoskvaSPbMoskvaSPb
Hermitale (kapsler)169169168162
Panzinorm (kapsler)135149133116
Enzistal (tabletter)12415611499
Mezim-Forte (fane)85878272
Penzital (fane)63616655
Pancreatin (tab.)41202239

Hermital - (fremstillet i Tyskland)

Den tyske analog forbedrer og overvinder effektivt problemer med fordøjelsesprocesserne, behandler eksokrin pancreasinsufficiens, dets onkologiske læsioner, kronisk pancreatitis samt tilstande efter dets forværring. Kompetent til behandling af levercirrose, hepatitis og dysbiosis.

Kontraindikationer inkluderer stærk følsomhed over for sammensætningen af ​​medicinen. For kvinder, der forbereder sig på at blive mødre og dem, der ammer babyer, bestemmes behandlingsmæssigheden af ​​lægen.

Mindre mavesmerter er almindelige bivirkninger. Mindre almindeligt, løs afføring og allergi mod hududslæt.

Panzinorm - (Slovenien)

Foreskrevet for dårlig funktion i bugspytkirtlen for at forbedre fordøjelsesprocesserne med forkert ernæring.

Du bør ikke tage disse kapsler i tilfælde af intolerance over for de aktive stoffer i lægemidlet, indtræden af ​​en akut fase af bugspytkirtelbetændelse og børn under 3 år. Der skal udvises særlig omhu af kvinder i position. Den forventede fordel bør opveje den potentielle skade på fosteret.

I løbet af behandlingen udelukkes forskellige former for allergiske manifestationer ikke - udslæt, kløe, hudirritation. At tage stoffet i store doser kan provosere kvalme, mave-tarmkolik og ubehag i munden.

Enzistal - (Indien)

En lignende indisk medicin er indiceret til at løse problemerne i kirtlen, som er ansvarlig for at fordøje mad med dens konstante betændelse, komprimering af dens kanaler ved ondartede formationer. Modtagelse Enzistal forbedrer funktionen af ​​mave-tarmkanalen, hvis patienten er underernæret. Derudover bruges værktøjet i det forberedende trin til ultralydundersøgelse af indre organer eller røntgenstråler.

Må ikke ordinere i tilfælde af overfølsomhed over for de bestanddelskomponenter, i nærvær af hindring af de veje, der udskiller galden og gulsot.

Parallelt kan der undertiden opstå skadelige virkninger på patientens krop. Han kan overføre krampesmerter i den epigastriske region, diarré, smerter i anus og i munden. Koncentrationen af ​​urinsyre i urin og blod øges også, samt et antal allergiske fænomener - udslæt, bronkospasme, lacrimation.

Mezim-Forte - (Tyskland / RF)

Den mest berømte og anerkendte af mange patienter generisk, hvilket forbedrer bukspytkirtelens sekretoriske funktion, forværret af forskellige kroniske sygdomme. I stand til at tackle inflammatoriske processer, der har påvirket de indre organer, der er ansvarlige for fordøjelsesprocesserne. Det ordineres i den periode, hvor de er bedret efter operation eller strålebehandling. Modtagelse er tilladt for folk, der ønsker at lette processen med at fordøje mad under brugen af ​​tunge fødevarer. Kan bruges som forberedelse til røntgen eller ultralyd.

Mezim-Forte er ikke beruset med dårlig tolerance for denne medicin, akut pancreatitis. Der er en aldersbegrænsning - op til 3 års alderen tabletter er kontraindiceret.

Sjældent er der negative reaktioner fra kroppen på medicinen. Som regel er dette en grundlæggende ikke-påvirkende allergi..

Penzital - (Indien)

Det behandler fordøjelsesorganernes destabiliserede funktion, deres betændelse, dyspepsi, oppustethed, diarré af ikke-infektiøs oprindelse og forstyrrelser i den normale assimilering af fødevarer og forbedrer fordøjelsesprocessen. Ligesom resten af ​​de farmaceutiske produkter, der er gennemgået i artiklen, forbereder den patienten til undersøgelser af indre organer..

Du bør ikke ty til behandling med denne medicin med dårlig absorption af dens komponenter, akut betændelse i bugspytkirtlen.

Samtidig uønskede virkninger på kroppen kan være - blød afføring, ubehag i underlivet, trang til opkast og let allergi. Lang behandlingsperiode kan medføre en stigning i urinsyreniveauet i blodet.

Pancreatin - (den billigste indenlandske generiske)

Det mest enkle, lignende medicinske produkt, der er kendetegnet ved lave omkostninger og ikke mindre effektiv effekt. Forbedrer fordøjelsessystemet, letter fordøjelsen af ​​fedtholdige fødevarer, der er forbundet med oppustethed og problemer med afføring.

Kan ikke bruges i tilfælde af en dårlig reaktion på lægemidlets sammensætning med en akut inflammatorisk proces i maveorganerne.

Eventuelle allergier, tømmeproblemer - for hyppigt eller fuldstændigt fravær, trang til at kaste op.

Resultater på billige Festalgenerikker

En stor mængde enzymatiske lægemidler er repræsenteret på det russiske farmaceutiske marked. De produceres af både import- og indenlandske farmaceutiske virksomheder. De har alle en lignende sammensætning og virkning. Du kan finde en medicin til enhver tegnebog. Det er dog meget modet at deltage i selvterapi, herunder traditionel medicin. Det er bydende nødvendigt at besøge en kompetent og erfaren gastroenterolog, som vil etablere den rigtige sygdom og ordinere et behandlingsregime.

9 Mezim-analoger: sammenligning og gennemgang af de bedste medikamenterstatninger

Mezim eller pancreas

Drejninger i maven: grunde og hvad man skal gøre?

Inden man finder ud af, hvad der er bedre - Mezim eller Pancreatin, ville det være rart at vide, hvad der er forskellen mellem dem. Når alt kommer til alt er en analog en analog, men der er ordineret et lægemiddel i hvert specifikt tilfælde.

Pancreatin er et enzymatisk kompleks, der ekstraheres fra bugspytkirtlen hos dyr (kvæg, svin og fjerkræ). Det omfatter:

  • Amylase, der nedbryder kulhydrater;
  • protease omdanner proteiner;
  • lipase - kulhydrater.

Der findes også et lægemiddel med samme navn. Men det er pancreatin, der er inkluderet i alle de midler, der fremmer fordøjelsen og leverer de manglende enzymer til kroppen. Vælg Pancreatin eller Mezim i henhold til mængden af ​​aktive ingredienser.

Der er mange lægemidler, der inkluderer pancreatin:

Hvad hjælper Mezim fra? Vi analyserer reklame

  • festlig;
  • Panzinorm;
  • Penzital;
  • Motilium;
  • Micrasim;
  • Creon;
  • Pangrol;
  • Enzistal;
  • Pancrenorm;
  • Panzim;
  • Hermital og mange andre.

Men den mest populære analog til Pancreatin var og forbliver Mezim. Selvom andre stoffer på ingen måde er ringere end dette "søde par".

specielle instruktioner

Under brug af store doser af Creon 25.000 eller Creon forekommer der undertiden 40.000 colitis og tarmstrukturer. Når du bruger Mezim, sker dette praktisk talt ikke, da doseringen er lille: det udgør ikke en fare for patientens helbred. Derfor findes der ingen data om specielle instruktioner. Det er også tilladt at arbejde med komplekse mekanismer, kørsel og andre handlinger, der kræver den største koncentration af opmærksomhed..

Spørgsmålet om muligheden for at bruge medicin under graviditet og amning er ret relevant. Producenter har gennemført adskillige kliniske undersøgelser for at bevise mulige negative effekter på piger i disse perioder. Der var forskellige bivirkninger, så begge medicin kan kun tages efter konsultation af en læge. Sidstnævnte skal tage hensyn til de potentielle fordele for moderen og risikoen for fosteret. Det er også nødvendigt at informere patienten om dette, så hun selv kan tage en beslutning for sig selv..

Med hensyn til brugen til børn gives Mezim fra 3 år gammel, Creon kan bruges efter 1 leveår. Men i dette tilfælde kræves det, at børnelægen selv bestemmer doseringen. Instruktionerne angiver også, hvad de skal bruge fra tre år.


Ældre voksne kan behandles med begge lægemidler

Hvad er forskellene mellem medicin

Den største forskel er koncentrationen af ​​amylase-enzymet. Dette er normalt nummeret i lægemidlets navn. Mezim Forte 10000 indeholder denne mængde amylase. Mezim Forte-analoger i koncentration - Creon, Panzinorm og Micrasim med det tilsvarende nummer i navnet.

  1. Creon og Micrasim 25000 er den højeste koncentration af enzymet. Den laveste er i Mezim Forte 3500.
  2. Foruden koncentrationen af ​​henholdsvis amylase (og andre pancreas-enzymer) adskiller Mezim-analoger sig med indholdet af yderligere komponenter. Festal, Enzistal og Digestal indeholder også hemicellulose og galden.
  3. Mezim Forte-erstatninger kan fremstilles i forskellige farmakologiske former. Disse er overtrukne tabletter og gelatinekapsler med mikrotabletter indeni.

Derfor kan du vælge ikke kun Mezim eller pancreas, men også analoger, afhængigt af den generelle tilstand, årsagen til fordøjelsessygdommen og graden af ​​skade på bugspytkirtlen..

Medicinens sammensætning

Pancreatin, der indeholder alle de nødvendige enzymer til fordøjelse, for eksempel lipase, amylase og protease, er den aktive ingrediens i Mezima..

Medicinenes tabletter er belagt, hvilket let opløses i tarmen. Takket være hende virker enzymer nøjagtigt, hvor de er nødvendige. Fremstillet af "Mezim" i Tyskland.

Indikationer og applikationsfunktioner

Inden du tager noget enzymatisk medikament, skal du vide om de tilfælde, hvor det er indiceret til brug..

Normalt ordineres en sådan terapi til følgende lidelser og tilstande:

  • Cystisk fibrose;
  • kronisk pancreatitis på grund af enzymmangel;
  • patologier i maven af ​​en inflammatorisk karakter med fordøjelsesforstyrrelser;
  • sygdomme i leveren og galdeblæren med forstyrrelse i mave-tarmkanalen;
  • tarmsygdom;
  • bestråling og resektion af ovennævnte organer;
  • før en ultralydscanning af maveorganer eller røntgenbillede af disse organer;
  • overspisning;
  • alkohol beruselse.

Kun i de to sidste tilfælde kan du uafhængigt tage Mezim eller Pancreatin eller deres analoger. Hos alle andre kræves specialrådgivning ved valg af en effektiv dosering. Dette gøres på grundlag af diagnostiske foranstaltninger til bestemmelse af bugspytkirtelens tilstand.

Hvis en person kun har brug for midlertidig støtte, vil doseringen være ubetydelig. Hvis kirtlen overhovedet ikke fungerer, er behandlingen sandsynligvis konstant og i høje nok doser..

Du skal vide, at du med diarré forårsaget af endda banalt overspisning ikke kan tage medicin, der indeholder galde. Derfor vil svaret på spørgsmålet - Festal eller Mezim blive besluttet til fordel for Mezim.

Enzymatiske stoffer skal tages under et måltid med lidt vand eller juice, men ikke en alkalisk væske. Når man kommer ind i fordøjelsessystemet, opløses skallen (på tabletter eller en gelatinekapsel) direkte i tyndtarmen, hvor virkningen af ​​enzymer er mest nødvendig og vigtig.

Panzinorm

Kontraindikationer for brugen af ​​produktet:

  • inflammatorisk proces i bugspytkirtlen i den akutte fase;
  • svinekød allergi;
  • allergi eller følsomhed over for komponenterne i Panzinorm-medikamentet;
  • graviditet.

Panzinorm bruges til følgende tilstande og sygdomme:

  • cystisk fibrose;
  • onkologisk neoplasma i bugspytkirtlen;
  • forhindring i galdekanalerne;
  • sekretorisk pancreasinsufficiens;
  • kronisk pancreatitis;
  • gastrektomi og pancreatektomi;
  • restaurering af normal arbejdskapacitet i fordøjelseskanalenes organer efter kirurgiske operationer på dem;
  • Schwachman-Diamond syndrom.

Når man sammenligner kontraindikationerne for at tage begge lægemidler, er det tydeligt, at de er identiske. Brug af lægemidler er noget anderledes, da Panzinorm er kendetegnet ved lipaseaktivitet.

Mezims analoger

Som vi allerede har fundet ud af, er Mezim-analoger meget forskellige både i mængden af ​​pancreas-enzymer og i form af frigivelse og yderligere komponenter. Overvej det mest almindelige, velkendte og overkommelige.

pankreatin

Mezim og Pancreatin er "tvillingebrødre". De er absolut identiske med hensyn til sammensætning, spektrum af handling, kontraindikationer og bivirkninger. Lægemidlet fremstilles af indenlandske producenter, så det er den billigste analog Mezim, men ikke den værste i kvalitet. Derfor, hvis du vælger mellem Mezim og Pancreatin, vil valget helt sikkert forblive med det andet.

festlige

Hvis vi taler om, hvad der er bedre - Festal eller Mezim, er alt ikke så enkelt. Lægemidlet Enzistal ligner sammensætning og virkningsmekanisme. Sammensætningen inkluderer foruden pancreas-enzymer bovin galde, som hjælper med at forbedre funktionen af ​​leveren og galdekanalen.

Festal har en række kontraindikationer, som ikke er angivet i brugsanvisningen til Mezim. Ifølge anmeldelser forårsager dette middel også bivirkninger i form af diarré, sur bøjning, i nogle tilfælde - halsbrand..

Dette beviser endnu en gang, at brugen af ​​enhver medicin skal koordineres med en specialist for at undgå problemer under behandlingen..

Creon

Creon er en dyr analog af Mezim. Det kommer i form af gelatinekapsler, hvis skal kun opløses i tyndtarmen. Enzymkoncentrationen kan være ens. Men det er Creon Mezim, der overgår stoffet med den maksimale mængde amylase. Det er, hvis der er behov for store doser, foretrækkes stadig Creon.

Der ordineres et lægemiddel for at gendanne fordøjelsessystemets funktion, forstyrret på grund af indtagelse af andre medicin, samt ved sygdomme, der er kendetegnet ved øget flatulens.

Pangrol

Pangrol er en meget høj kvalitet analog til Mezim Forte, men til en lidt højere pris. Det gendanner effektivt mave-tarmkanalens arbejde i forskellige patologier, er indikeret for diarré forårsaget af utilstrækkelige sekretoriske funktioner i bugspytkirtlen. Ved forværring af kronisk pancreatitis eller med et akut angreb på den primære sygdom anbefales det ikke at tage.

"Festlige"

Denne erstatning "Mezima" indeholder ikke kun pancreatin, men også hemicellulose med bovin galdeekstrakt. Denne sammensætning tilvejebringer en stigning i lægemidlets effektivitet på grund af følgende faktorer:

  • Forbedrer lipaseaktivitet og fedtabsorption.
  • Der opstår kompensation for manglen på galden.
  • Acceleration af fibernedbrydning.

Indikationer for brug af dette lægemiddel ligner Mezim. Derudover er det tilladt at tage "Festal" for at forbedre kvaliteten af ​​assimilering af fedtopløselige vitaminer hos patienter med ulcerøs colitis, flatulens, irritabelt tarmsyndrom og lignende. Brug af dette produkt er kun tilladt af voksne patienter. Stoffet "Festal" kan forårsage mange bivirkninger:

  • Forskellige allergiske reaktioner.
  • Irritation af mundslimhinden.
  • Udvikling af diarré og tarmkolik.
  • Udseendet af smerte i epigastrium.
  • Indtræden af ​​tarmobstruktion.
  • Utseendet af irritation i analområdet.

Prisen for denne medicin er to hundrede tyve rubler..

Andre analoger og erstatninger

Lad os nu dvæle lidt ved mindre kendte, men ikke mindre effektive stoffer, som kan kaldes en Mezim-erstatning. Og lad os starte med det mest koncentrerede.

  1. Mezim Forte 10000 eller Micrasim 10000 er absolut lignende lægemidler. Men vores anden "helt" produceres også med en dosis på 25.000 amylase;
  2. Panzinorm 10000 har den samme liste over indikationer, virkningsmekanisme og er kun forskellig i størrelsen på tabletten;
  3. Penzital har en lavere mængde amylase - 6000. Det er indiceret til behandling af situationelle lidelser i fordøjelsessystemet, som effektivt kan håndteres, hvis de foreskrevne doser overholdes.

Mezim kan erstattes med et lægemiddel, såsom Motilium. Det indeholder ikke pancreatin i dets sammensætning, men det har endda nogle fordele i forhold til enzymatiske medikamenter, da det er i stand til at stoppe opkast, kæmpe med gasdannelse og oppustethed, forbedrer gastrisk og tarmmotilitet og fremmer udskillelse af fæces i høj kvalitet under stillestående processer.

Ved at vide, hvad jeg skal erstatte Mezim med, vil det ikke være så vanskeligt at træffe et valg, og ukendte navne påvirker ikke patientens psyke så skræmmende. Men det skal huskes, at analoger af Mezim er billigere end ham selv og ikke er en vej ud af situationen, især hvis stoffet blev ordineret af en specialist til at løse visse problemer..

Del information på sociale netværk, ligesom være sund uden medicin. Men det er nyttigt at vide om dem, da sundhed er en meget skrøbelig ting..

"Digestin"

Dette enzymatiske stof indeholder som aktive ingredienser ingredienser i form af pepsin, sanzyme og papain. Lægemidlet fremstilles i form af en sirup. Denne analog bruges til at forbedre appetitten hos patienter, og derudover i nærvær af anorexia nervosa, på baggrund af enteritis, pancreatitis, gastritis, flatulens og forskellige fordøjelsesforstyrrelser.

Kontraindiceret "Digestin" i nærvær af mavesår på baggrund af tarmblødning, erosiv gastroduodenitis, akut pancreatitis og individuel intolerance. Denne medicin bruges til voksne og derudover til børn fra tre måneders alder. Denne analoge koster hundrede og fyrre rubler.

Interaktion

Enzymmidler kan forårsage allergiske reaktioner, epigastrisk ubehag, kvalme og afføringsproblemer (forstoppelse, diarré). Langtidsbrug af Mezim og Mezim Forte i høje doser er fyldt med udviklingen af ​​hyperuricosuria, en stigning i indholdet af urinsyre i blodplasma.

Mezim og Mezim Forte forhindrer absorption af jernpræparater.

Virkningen af ​​lægemidlet er rettet mod at genopfylde manglen på bugspytkirtlenzymer.

Bivirkninger af Mezim Forte manifesteres i formen:

  • øjeblikkelige hypersensitivitetsreaktioner (nyser, lakrimation, hududslæt, bronchospasme);
  • forstyrrelser i fordøjelsessystemet, inklusive kvalme, diarré, mavesmerter, ændringer i tarmbevægelser.

Tilsætningsstoffet E122 (azorubinlakk) indeholdt i tabletterne kan også forårsage allergiske reaktioner.

I kommentarerne til Mezim Forte 10.000 og Mezim 20.000 er det indikeret, at hos patienter med cystisk fibrose, når der bruges høje doser af lægemidlet, nogle gange er indsnævring i ileocecal regionen og i den stigende del af tyktarmen muligvis.

Hos patienter med cystisk fibrose udelukkes sandsynligheden for en forøgelse af udskillelsen af ​​urinsyre i urinen ikke, især når man tager høje doser pancreatin. For at undgå dannelse af urinsyresten i sådanne patienter, skal koncentrationen i urinen kontrolleres..

Ved behandling af pancreatinholdige medikamenter kan absorptionen af ​​folsyre mindskes, hvilket kan kræve yderligere indtagelse af det i kroppen.

Når den anvendes samtidig med Miglitol eller Acarbose, kan den glukosesænkende virkning af sidstnævnte falde.

"Motilium"

Dette stof er en medicin for en helt anden gruppe af stoffer. Dets aktive stof er domperidon, hvilket forbedrer fordøjelsesorganernes bevægelighed og fremskynder evakueringen af ​​indholdet fra maven. Dette middel har således ingen enzymatisk aktivitet. Det bruges i nærvær af tyngde i epigastrium og derudover på baggrund af kvalme og opkast.

Lægemidlet "Motilium" har et stort antal forskellige kontraindikationer, og samtidig begrænsninger for brugen, så beslutningen om at bruge det kan ikke tages uafhængigt. Dette er en temmelig dyr medicin, den koster seks hundrede rubler..

Hvad man skal vælge - "Enzistal" eller "Mezim"?

Enzistal

Denne analog af "Mezima" er et indisk stof. Den eneste aktive ingrediens i dette tilfælde er pancreatin. Det er værd at være omtrent lig med "Mezim" i sin aktivitet. På apoteker sælges denne analog for 50 rubler pr. Pakke, så denne erstatning er billigere..

Spørgsmålet opstår ofte, hvad man skal foretrække - "Espumizan" eller "Mezim"?

Espumisan har længe etableret sig som et effektivt lægemiddel til behandling af sygdomme i mave-tarmkanalen. Lægemidlet absorberes ikke, hvilket betyder, at det er sikkert at bruge. "Espumisan" fungerer udelukkende i mave- og tarmshulen, hvilket fjerner årsagerne til rumling og oppustethed. Medicinen er absolut ikke vanedannende, så du kan tage den i ganske lang tid, inklusive hver dag. Tilladt selv for nyfødte.

Dette lægemiddel har næsten den samme sammensætning som "Festal", dvs. at assimilering af essentielle næringsstoffer og forbedring af fordøjelsesprocessen på grund af dette lægemiddel vil være mere effektiv. Med en afmatning i fordøjelsesaktiviteten vil en person begynde at føle mavesmerter, kvalme, flatulens, appetitløshed, oppustethed.

Listen over billigere analoger end "Mezim" slutter ikke der.

Kontraindikationer

Når man beslutter, hvad der er bedre for en voksen: Creon eller Mezim, ser patienter ofte på kontraindikationer. Efter at have studeret instruktionerne for begge lægemidler er det desværre umuligt at træffe et valg, da listen er identisk. Dette skyldes brugen af ​​de samme aktive ingredienser, men i forskellige doser. Her skal du ikke tage disse medicin:

  • øget følsomhed;
  • pancreatitis i det akutte stadie;
  • kronisk pancreatitis, når en forværring forekommer;
  • obstruktiv tarmobstruktion.

På trods af denne liste er det muligt at bruge disse medicin med korte intervaller for at reducere de negative virkninger. Men du skal bruge dem med ekstrem forsigtighed..


Med pancreatitis i det akutte stadium anbefales det ikke at tage Creon eller Mezim

Resultat

Som et resultat kan følgende generelle konklusion drages om lighederne og forskellene i disse lægemidler. ligheder:

  • Farmakologisk virkning (begge lægemidler er rettet mod behandling af fordøjelsessygdomme.
  • Sammensætningen af ​​den aktive ingrediens (pancreatin).
  • Modtagelsesmetode.
  • Indikationer og kontraindikationer til brug.
  • Bivirkninger (som ikke blev nævnt ovenfor, men som er ens).
  • Mængden af ​​aktiv ingrediens i en tablet.
  • Hjælpestoffer: lactosemonohydrat og crospovidon, hvilket bidrager til den bedste farmakokinetiske virkning.
  • Prisen.

Den moderne livsrytme tvinger en person til at gøre alt "på flugt" - mødes, løse forretningsmæssige problemer og vende tilbage til arbejde igen. At vende hjem, tage et brusebad og falde på sengen for at komme ind i det samme hjul igen om morgenen.

Tiden mangler hårdt til et fuldt måltid, så mad er også "på flugt" - sandwich, fastfood, snacks og kun om aftenen - "for hele dagen".

Denne rytme fører til funktionsfejl i fordøjelseskanalen. I mange tilfælde er præparater, der indeholder enzymer, reddet. De bidrager til justering af processer til fordøjelse af fødevarer. Mezim og Festal, måske den mest berømte og populære.

Og hvis de ikke er på apoteket, eller hvis der er visse kontraindikationer? Der er en udvej - analoger og substitutter hjælper også effektivt med at løse problemet.

Alle skal huske, at der skal være klare indikationer for at tage enzympræparater. Ellers kan du bringe bugspytkirtlen (det er dets enzymer, der er en del af de betragtede midler) til fuldstændig atrofi.

Festals analoger - en liste over medikamenter med lignende virkningsmekanisme

For at forbedre fordøjelsen anbefales lægemidlet Festal. Med sin hjælp er det ikke altid muligt at fjerne tyngden i maven, tegn på fordøjelsesbesvær. For nogle patienter er prisen på medicinen ikke tilgængelig. Derefter vælger lægen en analog. Festals erstatning fungerer det samme, kan have andre bivirkninger.

Stoffets sammensætning og farmakologiske virkning

Festal er et enzympræparat i form af piller. Medicinen pakkes i strimler på 10 stk. Vedhæft brugsanvisningen. I en papkasse 2, 4, 6 eller 10 strimler. De gennemsnitlige omkostninger til Festal varierer fra 130 til 200 rubler.

Festal normaliserer arbejdet i bugspytkirtlen. Den terapeutiske virkning tilvejebringes af de aktive komponenter i pillerne:

De aktive ingredienser stimulerer bugspytkirtlets sekretionsfunktion, normaliserer udstrømningen af ​​galden. Handlingsmekanisme:

  • Pancreatin-enzymer (protease, amylase, lipase) - letter fordøjelsen af ​​proteiner og kulhydrater, forbedrer absorptionen af ​​disse komponenter i tyndtarmen.
  • Hemicellulase - nedbryder plantefiber, forbedrer fordøjelsesprocesserne, reducerer dannelse af gas.
  • Bovin galdeekstrakt med en udtalt choleretisk virkning - forbedrer emulgering og absorption af fedt, fedtopløselige vitaminer, øger lipaseaktiviteten.

Efter oral indgivelse af en enkelt dosis Festal frigøres de aktive komponenter hurtigt i tyndtarmen, hvor de har en terapeutisk virkning. Lægemidlet absorberes ikke i den systemiske cirkulation. Det udskilles med fæces.

Festal ordineres til utilstrækkeligt arbejde i bugspytkirtlen. Blandt de medicinske indikationer:

  • diffus leverskade (alkoholforgiftning, skrumplever, forgiftning);
  • tab af galdesyrer efter cholecystektomi:
  • forberedelse til ultralyd eller radiografi af maveorganerne;
  • krænkelse af cirkulationen af ​​galdesyrer (galdedskinesi, malabsorption, dysbiose);
  • svigt i neurohumoral regulering på baggrund af kroniske sygdomme i fordøjelseskanalen (gastritis, duodenitis, cholecystitis).

Billige analoger af Festal

Festals udskiftning ordineres af den behandlende læge. Når du vælger et billigt, men pålideligt enzympræparat, er det vigtigt at tage hensyn til indikationerne for brug, risikoen for medicinske kontraindikationer og bivirkninger, den analoge virkningsmekanisme. Selvmedicinering er kategorisk kontraindiceret..

pankreatin

Dette er den billigste analog til Festal i Rusland. I modsætning til originalen er omkostningerne 2-3 gange lavere, men den terapeutiske virkning er ikke svagere. Den aktive ingrediens er pancreatin, et ekstrakt fra bugspytkirtlen i husdyrene. En kort beskrivelse af:

  • frigivelsesform: tabletter, piller, kapsler;
  • virkningsmekanisme: stimulerer bugspytkirtelens eksokrine funktion og forbedrer fordøjelsen;
  • kontraindikationer: akut pancreatitis, intestinal obstruktion, akut hepatitis, intolerance over for de aktive ingredienser i lægemidlet;
  • bivirkninger: allergiske reaktioner, sjældent - problemer fra fordøjelseskanalen, urogenitalt system;
  • pris: 30 rubler.

Penzital

Dette er et indisk stof, der har en sammensætning, der ligner originalen. I modsætning til Festal kan den terapeutiske virkning af Penzital bemærkes 30–45 minutter efter brug af en enkelt dosis, den opretholdes i en længere periode. Originalen fungerer hurtigere. En kort beskrivelse af:

  • frigivelsesform: tabletter;
  • virkningsmekanisme: forbedrer fordøjelsen, undertrykker den inflammatoriske proces og tegn på dyspepsi;
  • kontraindikationer: tilbagevendende pancreatitis, intolerance over for de aktive ingredienser i stoffet;
  • bivirkninger: tegn på dyspepsi, diarré, forstoppelse, allergiske reaktioner;
  • pris: 55 rubler.

Mezim-Forte

I modsætning til Festal indeholder Mezim-Forte ikke galden, i praksis har den færre medicinske kontraindikationer. Den billigere modpart indeholder færre enzymer, så det betragtes som sikrere for helbredet. Den terapeutiske virkning er selektiv. Kort beskrivelse af Mezim-Forte:

  • frigivelsesform: tabletter i en filmskal med forskellige koncentrationer af aktive stoffer;
  • virkningsmekanisme: letter fordøjelsen, undertrykker den inflammatoriske proces, fjerner øget gasdannelse;
  • kontraindikationer: alder op til 3 år, intolerance over for komponenter, akut pancreatitis;
  • bivirkninger: sjældent allergiske reaktioner;
  • pris: 70 rubler.

Enzistal

Dette enzympræparat indeholder aktive komponenter, der ligner Festal - bovin galdeekstrakt, pancreatin, hemicellulase. Forskellen ligger i det faktum, at en analog indisk produktion hurtigt lindrer symptomerne, der ledsager forstyrrelser i fordøjelseskanalen. Enzistale egenskaber:

  • frigivelsesform: enterisk overtrukne tabletter;
  • virkningsmekanisme: forbedrer fordøjelsen, regulerer funktionen i bugspytkirtlen;
  • kontraindikationer: gulsot og forhindring af galdekanalen, kroppens overfølsomhed over for de aktive ingredienser i stoffet;
  • bivirkninger: diarré, kvalme, magekramper, urticaria, bronchospasm;
  • pris: 30 rubler.

Panzinorm

Dette er et enzympræparat produceret i Slovenien. I modsætning til Festal forårsager Panzinorm sjældent bivirkninger og har ingen medicinske kontraindikationer. Originalen har en koleretisk virkning, derfor er det forbudt for intestinal obstruktion, galdesten. Analogen har ingen sådanne begrænsninger. Beskrivelse af Panzinorm:

  • frigivelsesform: kapsler;
  • virkningsmekanisme: forbedrer katabolismen, genopfylder manglen på bugspytkirtlenzymer;
  • kontraindikationer: forværring af kronisk pancreatitis, intolerance over for komponenter, børn med cystisk fibrose;
  • bivirkninger: kvalme, opkast, diarré, forstoppelse, flatulens, allergiske reaktioner, urticaria, bronchospasm;
  • pris: 80 rubler.

Hermital

Dette er en analog af den tyskfremstillede Festal. I modsætning til originalen indeholder Hermital ikke galden. Enzymkoncentrationen er en størrelsesorden højere. Medicinen har forskellige former for frigivelse. En kort beskrivelse af:

  • frigivelsesform: kapsler med forskellige koncentrationer af det aktive stof;
  • virkningsmekanisme: fjerner problemer med fordøjelsen, normaliserer eksokrin pancreasinsufficiens og eliminerer tegn på overspisning;
  • kontraindikationer: intolerance over for aktive ingredienser;
  • bivirkninger: mavesmerter, sjældnere diarré, allergiske reaktioner (hududslæt, urticaria);
  • pris: 155 rubler.

Gastenorm

Denne analog af Festal fås i to doseringer af aktive ingredienser. I modsætning til originalen har Gastenorm en hurtigere effekt på fordøjelseskanalen og fremskynder absorptionen af ​​mad under systematisk overspisning. Beskrivelse:

  • frigivelsesform: filmovertrukne tabletter;
  • virkningsmekanisme: stimulerer bugspytkirtelens sekretoriske funktion, reducerer belastningen på fordøjelseskanalen;
  • kontraindikationer: akut og kronisk pancreatitis, alder op til 3 år, kropsoverfølsomhed over for aktive stoffer;
  • bivirkninger: allergiske reaktioner, sjældent - tegn på dyspepsi;
  • pris: 70 rubler.

Sammenligning af stoffet Festal og dets analoger

De fleste er bekendt med situationen, når der efter en solid frokost eller middag er der en tyngde i maven. Og også efter en snack i en fastfoodcafé kan der observeres flatulens, mave-ubehag. Apotekere tilbyder en række forskellige lægemidler til at lindre og behandle symptomer. En af disse er Festal. Patienter har taget det og dets analoger siden sovjettiden.

Festal - sammensætning og anvendelse

Det aktive stof i Festal er pancreatin, der inkluderer lipaser, amelaser, proteaser. De letter fordøjelsesprocessen ved at nedbryde kulhydrater og proteiner. Således gør det muligt for dem at blive optaget hurtigere og mere intensivt i tyndtarmen.

Hemicellulase er et andet aktivt stof, der er en del af Festal. Dette enzym hjælper med nedbrydningen af ​​plantefibre. På denne måde reduceres flatulens, oppustethed og fordøjelse..

Kvæggalden, der er en del af sammensætningen, har en koleretisk virkning. Det fremmer hurtig og høj kvalitet af absorption af fedt og vitaminer, som er fedtopløselige. Fremmer også god emulgering.

Festals frigørelsesform er piller, men de kaldes undertiden fejlagtigt tabletter. Den vigtigste indikator, hvormed dette middel ordineres, er eksokrin pancreasinsufficiens. Men lægen kan ordinere for andre indikationer. For eksempel når en kombinationsterapi udføres forbundet med gendannelse af nedsat fordøjelse eller inflammatoriske processer i mave-tarmkanalen.

Hvad er analogerne?

Det forekommer ofte, at der er ordineret analoger af lægemidlet. Dette kan muligvis ikke kun skyldes lægemidlets pris, men også lægenes store tillid hos en eller anden fabrikant. Enzymanaloger af Festal:

Lad os sammenligne nogle analoger med originalen, lad os finde ud af, hvad der er forskellen mellem dem.

Festal og pancreatin

Pancreatin er betydeligt billigere end originalen, da den produceres i Rusland. omkostningerne varierer fra 17 til 60 rubler. Tabletten indeholder: proteolytiske (200 FIPME), amylolytiske (3500 FIP ME), lipolytiske (4300) enzymatiske aktiviteter. Festal indeholder også 192 g pancreatin i 1 tablet. Dette udgør 300 FIPME-proteaser, 4500 FIPME-amylaser, 6000 FIPME-lipaser. Plus Festal indeholder hemicellulase i mængden på 50 mg pr. 1 tablet og kvæggaldemængde på 25 mg pr. Tablet. Festal er et stærkere stof end dette stof. Men dette betyder ikke, at Festal er bedre. I forskellige stadier af sygdommen kræves en anden koncentration af det aktive stof..

Festal og Mezim

Hvad skal man vælge, Festal eller Mezim? Mezim forte, der konstant høres, hvad angår mængden af ​​aktive stoffer, er noget mellem Pancreatin og Festal. Det indeholder proteaser 250 FIP ME, amylase 4200 FIP ME, lipase 3500 FIP ME. Men Mezima Fort indeholder ikke oksekød galdeekstrakt, hvilket giver visse fordele. Dette gør det muligt at tage det af mennesker, der har galdesten, eller af andre årsager ikke kan bruge koleretiske stoffer. I tilfælde af diarré anbefales det ikke at tage Festal, da galden kan forårsage løs afføring. Mezim og Festal har en speciel membran, der giver aktive stoffer mulighed for at nå tyndtarmen. Dette er et stort plus. Kun en læge kan vælge, hvad der er bedst for hver enkelt person.

Festal og Enzistal

Enzistal er den samme i sammensætning som Festal, derfor er kontraindikationer og indikationer identiske. Dets omkostninger spænder fra 80 til 90 rubler. I fravær af Festal er det meget muligt at erstatte ham med Enzistal. Dette stof er ikke bedre eller værre end Festal. Udgivelsesform - tabletter. Dette er en værdig analog af Festal.

Festal og Creon

Creon adskiller sig fra Festal ikke kun i sammensætningen og mængden af ​​pancreatin, men også i form af frigivelse. Creon fås i form af gelatinekapsler. De indeholder aktive stoffer. Når den kommer ind i maven, opløses Creon-kapslen og frigør mikrokredsløbene. Mikrokredsløb af medikamentet Kreon blandes med mad og går videre langs spiserøret og begynder at virke i tyndtarmen. Denne form for frigivelse af stoffet Creon giver dig mulighed for bedre at fordøje mad, da stoffet indtages i portioner med mad. Denne unikke teknologi er en betydelig konkurrencefordel.

Festal og Panzinorm

Panzinorm indeholder aktive stoffer i følgende mængder: lipaser 10.000 FIP ME, amylaser 7.200 FIP ME, proteaser 400 FIP ME. Indholdet af aktive stoffer i Panzinorm er mere end indholdet af Festal, men det betyder ikke, at Panzinorm er bedre. Panzinorm findes i to former for frigivelse:

Begge former for frigivelse i Panzinorm-præparatet er dækket med en speciel membran, der ikke tillader præparatet at opløses i maven.

Festal og Allohol

Allochol er faktisk ikke en analog til Festal. Det hører til de koleretiske lægemidler. Det faktum, at Allochol ikke indeholder pancreatin, deler de to allerede i forskellige kategorier. Bovine galdeekstrakter er til stede i Festal, som gør det muligt at høre til gruppen af ​​koleretiske medikamenter, ligesom Allochol. Med visse sygdomme i mave-tarmkanalen vil Allochol lette fordøjelsen og det vil blive bedre. Allochol tages kun som instrueret af en læge.

Produktion

Hvilket af lægemidlet man skal vælge, originalen eller en analog, piller eller andre former for medicin kan kun foreslås af en læge. Næsten alle lægemidler har forskellige doseringer af aktive stoffer, nogle har andre stoffer, der har en koleretisk virkning.

Det er farligt at vælge og tage nogen form for medicin på egen hånd; i visse sygdomme kan de forårsage et angreb og forværring af sygdommen.

Af denne grund anbefales det ikke at ændre eller ordinere medicin til dig selv..

Billige analoger af Festal - en liste over TOP 7 medicin

Festal hører til den farmakologiske gruppe af polyenzymlægemidler, der forbedrer fordøjelsen. Fremstillet i Indien af ​​Sanofi India Ltd. Du kan også finde et stort antal Festal-analoger på apoteker, meget billigere end det.

De aktive ingredienser er pancreatin, hemicellulose og kvæggalden i pulverform. En tablet indeholder 6.000 enheder. lipase, 4500 enheder. alfa-lipase, 300 enheder proteaser. Hjælpekomponenter er celluloseacetylphthalat, gelatine, ricinolie, acacia, gummi arabicum, titandioxid osv. Frigivelsesform - dragee. Pakken indeholder 20-100 stykker.

Indikationerne for anvendelse af Festal er som følger:

  • erstatningsterapi for krænkelse af bugspytkirtelens sekretoriske funktion ved kronisk pancreatitis;
  • ikke-specifik ulcerøs colitis;
  • irritabelt tarmsyndrom;
  • dyspeptiske lidelser ved ikke-infektiøs etiologi;
  • normalisering af funktionen af ​​mave-tarmkanalen i tilfælde af krænkelse af kosten;
  • forberedelse til yderligere undersøgelsesmetoder (ultralyd, røntgen).

Kontraindiceret i tilfælde af allergi mod lægemiddelkomponenter, akut hepatitis, obstruktiv tarmobstruktion, akut pancreatitis eller dens forværring.

Medicinen kan bruges til gravide og ammende kvinder (kun efter konsultation af relaterede specialister). Anvendes ikke i pædiatrisk praksis.

Omkostningerne ved lægemidlet og dets billige analoger

På apoteker i Den Russiske Føderation kan du finde Festal-analoger både i kemisk sammensætning og i terapeutisk virkning. Alle af dem kan udskiftes med hinanden. Hvis et lægemiddel er intolerant, kan det kun erstattes med et andet efter konsultation af en læge..

De mest anvendte billige analoger af Festal er:

  • Enzistal;
  • pankreatin;
  • Penzital;
  • Panzinorm 10000;
  • Hermital;
  • Mezim 10000;
  • Festal Neo.

Alle er tilgængelige i solid form. Prisen for dem afhænger af oprindelseslandet, dosis, mængde i pakken. Tabellen viser et komparativt kendetegn for priserne på analoge festlige lægemidler blandt apoteker i Rusland.

Narkotika navnUdgivelsesformularPakkemængde, doseringGennemsnitspris i russiske apoteker, i rubler
festligeDragee, p / o200 mg nr. 20196
200 mg nr. 40290
200 mg nr. 100789
EnzistalFilmovertrukne tabletter80290
pankreatinTabletter, p / o0,24 g nr. 5070
0,0346 g nr. 2073
250 mg nr. 6094
Panzinorm 10000Kapsler21310
84920
PenzitalTabletter, p / o80150
2062
HermitalKapsler36000 ENHED nr. 50949
25000 ENHED nr. 50594
10000 ENHED nr. 20171
Mezim 10000Enteriske tabletterti120
20210
Festal NeoPiller10000 ENHED nr. 20169

De billigste analoger af Festal i Rusland

Af forskellige grunde er du nogle gange nødt til at ty til at finde billige analoger af stoffet. En stor liste over Festal substitutter præsenteres i russiske apoteker. Overvej egenskaberne ved de mest anvendte.

Enzistal

Enzistal er et generisk lægemiddel fra Festal. Det gentager fuldstændigt sin kemiske struktur. Dette stof fremstilles af Torrent Pharmaceuticals Ltd (Indien). Lægemidlet fremstilles i form af runde, bikonvekscoatede tabletter.

Handlingsmekanismen svarer til Festal. De aktive bestanddele i medikamentet bidrager til bedre fordøjelse af forbrugt mad og påvirker deres absorption.

Enzistal virker i tarmlumen - det absorberes ikke af maveslimhinden.

Det bruges i gastroenterologisk praksis til:

  • kronisk pancreatitis;
  • funktionelle fordøjelsesforstyrrelser;
  • postoperativ tilstand efter resektion af en del af maven.

Den akutte fase af mave-tarmsygdomme er en kontraindikation for udnævnelsen af ​​Enzistal. Med forsigtighed bør det bruges samtidig med M-antikolinergika, da det er muligt at øge den antikolinergiske virkning.

Påføringsmetode: 1 tablet med hvert måltid. Behandlingsvarigheden bestemmes individuelt. Tyg ikke medicinen, da den indeholder aktive enzymer, der har egenskaben til at skade slimhinden.

pankreatin

Fremstillet i Ukraine af Technolog. Det vigtigste stof er pancreatin. I modsætning til Festal indeholder det ikke tørt ekstrakt og hemicellulose fra oksekaldegulden. Farmakologisk form - gastroresistente tabletter med en lyserød farve og en bestemt lugt.

På baggrund af indtagelse af medicinen kompenseres manglen på funktion af bugspytkirtlen, især eksokrin. Som et resultat forbedres mekanismen til assimilering af proteiner, fedt og kulhydratmolekyler. Følelsen af ​​tyngde i maven forsvinder.

Det er indiceret til brug under alle tilstande, der er forbundet med forstyrrelse af mave og tarme (cystisk fibrose, kronisk pancreatitis), samt under indtagelse af mad, der er svær at fordøje (fedtholdig, stegt).

Det er forbudt at ordinere pankreatin i nærvær af et klinisk billede af tarmobstruktion, tilstedeværelsen af ​​vedhæftninger i bughulen og allergi overfor dets bestanddele. Medicinen påvirker ikke evnen til at køre et køretøj. Pædiatriske patienter er ikke ordineret.

Påføringsmetoden svarer til den for ovennævnte præparater: en tablet under måltidet. Behandlingsvarigheden bestemmes af lægen på baggrund af undersøgelsen.

Penzital

Penzital er et komplekst præparat, der består af pancreas-enzymer. Henviser til gruppen af ​​polyenzymmidler. Producent - "Shreya Life Sciences", Indien.

Den vigtigste virkning af stoffet er normalisering af fordøjelsesprocessen. Som kompensation for det utilstrækkelige arbejde i bugspytkirtlen har det proteolytiske, amylo- og lipolytiske egenskaber. Den maksimale aktivitet af Penzital forekommer 45 minutter efter indtagelse.

Indikationer for aftale:

  • cystisk fibrose med tarmsymptomer;
  • dyspeptiske lidelser;
  • opereret mave- eller tarmsyndrom;
  • kronisk fase af pancreatitis;
  • forkert kost og uregelmæssigheder i kosten.

Drik 1 tablet inde 3 gange sammen med en ikke-alkalisk væske (vand, friskpresset frugtsaft).

Hvis den maksimalt tilladte dosis overskrides, kan en overdosis forekomme, manifesteret ved hyperuricosuria, hyperuricemia. I dette tilfælde er det nødvendigt øjeblikkeligt at afbryde Penzital og starte symptomatisk behandling..

Panzinorm 10000

Producent - KRKA d.d. Novo Mesto. Præparatets sammensætning er som følger: 10.000 enheder lipase, 7,2 tusind enheder amylase og 400 enheder protease. I modsætning til Festal indeholder Panzinorm 10000 methacrylsyre og ethacrylatcopolymer. Fås i tarmopløselige tabletter.

Medicinens opgave er at sikre tilstrækkeligt arbejde i bugspytkirtlen i tilfælde af krænkelse heraf. Alle enzymer frigøres i tyndtarmen, som er anvendelsesstedet. Under indtagelse af Panzinorm normaliseres ernæringsprocessen, forebyggelse af forekomst af steatorrhea. Har smertestillende effekt, lindrer smerter ved kronisk pancreatitis.

Det kan ordineres til sådanne forhold:

  • cystisk fibrose:
  • pancreatitis;
  • bedring efter fjernelse af en del af maven;
  • Schwachman-Diamond syndrom;
  • gastroenterostomi ifølge Billroth-2;
  • krænkelse af kosten;
  • pancreasectomi.

Den daglige dosis skal vælges individuelt baseret på sværhedsgraden af ​​patologien. I gennemsnit ordineres 1 tablet til hvert måltid.

Bivirkninger kan forekomme i form af:

  • hovedpine;
  • kvalme;
  • opkastning;
  • epigastrisk smerte;
  • forstoppelse;
  • flatulens;
  • bitterhed i munden osv..

Gravide kvinder ordineres med ekstrem forsigtighed, da lægemidlet ikke er testet på denne befolkningsgruppe.

Publikationer Om Cholecystitis

Forstoppelse hos børn

Spleen

Forstoppelse i barndommen er ikke ualmindeligt. På grund af det faktum, at børn går mindre på toilettet, bliver deres afføring hærdet, bliver den større. Handlingen med afføring kan blive vanskelig og smertefuld.

Malabsorptionssyndrombehandling

Spleen

Malabsorptionssyndrom (malabsorptionssyndrom) er et klinisk symptomkompleks, der opstår som et resultat af en krænkelse af tyndtarmsfordøjelsestransportfunktionen, hvilket fører til metaboliske lidelser.