logo

De-Nol - analoger er billigere, prisen på importerede og russiske erstatninger

De-Nol er en effektiv medicin, hvis vigtigste stof er vismut. Det bruges til behandling af mavesår samt refluxsygdomme. Omkostningerne ved dette almindelige medikament er ret overpris. I denne henseende er et antal farmaceutiske producenter klar til at tilbyde sådanne farmaceutiske produkter til en lavere pris. Overvej hvad billigt betyder, at du kan erstatte stoffet.

Indikationer til brug

De-Nol ordineres til:

  • Forværring af mave- og duodenalsår;
  • Kronisk gastritis;
  • Akut form for gastroduodenitis;
  • Irritabelt tarmsyndrom, som er ledsaget af løs afføring;
  • Dyspepsi.

Kontraindikationer

  • Intolerance over for stoffets bestanddele;
  • Ustabil nyrefunktion;
  • Gravide og ammende kvinder.

Specificitet af terapi

  • Behandlingsvarigheden bør ikke overstige 2 måneder;
  • Overskrid ikke den anbefalede daglige dosis;
  • Parallelt anbefales det ikke at bruge produkter, der indeholder vismut;
  • Overdreven mørkdannelse af fæces og let mørkfarvning af tungen er tilladt. Mørkning af fæces skyldes det faktum, at den aktive komponent i medicinen, vismut, kommer direkte gennem nyrerne og ikke absorberes;
  • 30 minutter før og efter indtagelse behøver du ikke drikke andre stoffer, fødevarer og forskellige væsker, da dette kan reducere effekten.

Skadelige bivirkninger

Forekommer i isolerede tilfælde. Normalt har patienten, der behandles, en destabilisering af fordøjelsessystemet, manifesteret i trang til at kaste op, hyppig afføring eller forstoppelse. Derudover er lette allergier tilladt i form af hudreaktioner - udslæt og irritation.

Sådan tages De-Nol: instruktioner til brug for voksne og børn

- Tabletten tages oralt, en halv time før måltiderne og vaskes med en lille mængde drikkevand.

- Voksne og børn over 12 år anbefales 1 tablet 4 gange om dagen;

- I alderen 8 til 12 år - 1 pille 2 gange om dagen;

- Dosis til børn fra 4 til 8 år beregnes efter vægt - 8 mg / kg pr. Dag.

- Den daglige dosis er opdelt i 2 doser.

- Den optimale varighed af behandlingen er 4 til 8 uger. Når behandlingen er afsluttet, bør brug af medicin, der indeholder vismut, undgås..

Overdosering symptomer

Hvis den anbefalede dosis af en eller anden grund er overskredet, kan nyrerne funktionsfejl..

Overdosebehandling udføres ved at vaske hovedfordøjelsesorganet og tage aktivt kul sammen med afføringsmidler, der har en saltbase.

Hvor meget koster De-Nol: pris på et apotek

Køb af dette lægemiddel kan ikke kun ske på det nærmeste apotek, men også gennem specialiserede internetsider. For eksempel på ressource apteka.ru (ved at vælge Moskva-regionen) sælges De-Nol fra 522 til 912 rubler. Det er værd at bemærke, at prisen varierer afhængigt af byen, men ikke markant. Prismærket skræmmer mange patienter, der ikke har råd til denne medicin. Men der er andre, både indenlandske og importerede, billige alternativer på markedet. Alle følgende erstatninger i tabellen er i tabletform.

Liste over billige indenlandske og importerede erstatninger

Analoger billigere end medikamentet De-NolApteka.ru pris i gnide.Piluli.ru pris i gnide.
MoskvaSPbMoskvaSPb
Venter346-352322
Novobismol358371334303
Flugt289320251269
Ulkavis217222158171
Vikalin103114136125
Ranitidine70716550
Vikair971084754

Venter - (produktion - Slovenien)

Det er indikeret mod mavesår i hovedfordøjelsesorganet og tolvfingertarmsår samt hyperphosphatemia.

Det er nødvendigt at nægte Venter for mennesker, der ikke tåler dets komponenter, såvel som for dem, der ikke er fyldt 4 år. Derudover anbefales det ikke til brug af gravide kvinder og mødre, som ammer deres babyer. Dette skyldes den manglende information om, hvorvidt Venter påvirker fosteret eller babyen negativt..

Parallelt kan den syge have nogle bivirkninger. Sjældent opstår der problemer med at gå på toilettet, diarré, trang til opkast og mundtørhed. Bortset fra dette kan der være smerter i korsryggen og søvnproblemer..

Novobismol - (indenlandsk alternativ medicin)

Foreskrevet til forværring af ulcerative læsioner i maven og tolvfingertarmen, kronisk gastritis, gastroduodenitis, hyppig afføring samt funktionel dyspepsi.

Forbuddet mod anvendelse gælder de patienter, der har overfølsomhed over for de bestanddele, nedsat nyrefunktion og er i graviditetsperioden eller amning.

Samtidige reaktioner hos patienten kan være opkast, øget diarré eller problemer med tømning samt forskellige hudreaktioner.

Flugt - (russisk ækvivalent)

Escape's kompetence inkluderer modstand mod mavesår, kronisk gastritis, forværring af gastroduodenitis og symptomer på tarmirritation.

Det er forbudt at bruge dette medicinske produkt til dem, der har problemer med tolerancen for dets aktive og samtidige stoffer, mennesker med kroniske lidelser i nyresystemet, børn under 4 år samt kvinder, der forventer en baby eller ammer..

De skadelige reaktioner, der manifesteres under flugtterapi, inkluderer funktionsfejl i fordøjelsessystemet. Den mest almindelige forekomst er sort afføring, mindre ofte kvalme, forstoppelse eller diarré. Nogle gange er der mindre udslæt på hudens hud.

Ulkavis - (Slovenien)

Denne europæiske erstatning håndterer også effektivt forværringer af ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, langvarig gastritis, diarré og andre dyspeptiske fænomener..

Disse piller er ikke ordineret til kvinder i position og amning, til børn under 4 år med svær nyresygdom. Ulkavis skal også opgives for de patienter, hvis krop negativt assimilerer aktive og andre stoffer inkluderet i sammensætningen..

Uønskede påvirkninger er mulige - trangen til at kaste op, hyppig tømning eller dets vanskelighed. Et udslæt på huden og dets kløe - forekommer også undertiden, men har ikke alvorlige konsekvenser, da de forsvinder efter et stykke tid.

Vikalin - (russisk produktion)

Det ordineres til bekæmpelse af gastrisk og duodenalsår, hypersyre gastritis.

Det har en bredere liste over kontraindikationer, i modsætning til andre lægemidler, der overvejes i artiklen. Disse inkluderer nyreproblemer, forlænget blindtarmbetændelse, hypoacid gastritis, graviditet og amning. Derudover er mindreårige Vikalin forbudt.

Bivirkninger - hyppige afføring og mindre allergiske manifestationer.

Ranitidine - (Rusland)

Anvendes til forebyggelse og overvinde af akutte ulcerative læsioner i fordøjelsessystemet, behandling af refluksøsofagitis, pancreasadenom, behandling af mavesår, der er opstået på grund af kirurgiske indgreb i den øvre mave-tarmkanal. Derudover bruges Ranitidine til at forhindre genblødning i bughulen..

Kontraindikationer inkluderer perioden med amning, graviditet, alder op til 12 år, samt individuel intolerance over for de integrerede elementer i dette farmaceutiske produkt. Personer med alvorlige nyre- eller leverlidelser, herunder cirrhose, skal udvises særlig omhu.

Ranitidin adskiller sig fra resten af ​​de analoger, der er undersøgt i artiklen, ved dens brede liste over bivirkninger. Lægemidlet påvirker funktionen af ​​de organer, der er ansvarlige for fordøjelsen. Eventuel opkast, forstoppelse, diarré, mavesmerter. Derudover er der en effekt på det kardiovaskulære system - blodtrykket falder, utilstrækkelig hjerterytme, arytmi. Det centrale nervesystem kan også udsættes for de skadelige virkninger af piller - træthed, trang til søvn, hovedpine, øget irritabilitet. Derudover er allergier mulige - urticaria, ødemer og endda anafylaktisk chok. Derfor skal du være forsigtig, før du bruger denne medicin..

Vikair - (billigste De-Nol-erstatning fra Rusland)

Det er den mest overkommelige erstatning. Det ordineres udelukkende mod mave- og duodenalsår. Det anbefales også undertiden til patienter med hypersyre gastritis..

Det skal bemærkes, at listen over kontraindikationer og bivirkninger ikke er så omfattende som den forrige medicin. Det er nødvendigt at nægte disse tabletter til patienter med kronisk betændelse i maveslimhinden forårsaget af et fald i den samlede mængde mavesaft med et fald i dens surhedsgrad (hypoacid gastritis). Kvinder, der forventer en baby eller ammende mødre, skal konsultere en læge, inden de tager dem om, om det er tilrådeligt med terapi med dette bestemte farmaceutiske produkt..

Bivirkninger inkluderer sort farvning af afføring.

Konklusion om billig generik

På det russiske farmaceutiske marked anerkendes De-Nol som et af de mest effektive antiseptiske tarm- og snerpende midler. Omkostningerne til det er imidlertid ekstremt høje, og en almindelig borger har ikke råd til behandling med disse piller. Ikke desto mindre er apotekmarkedet mere end mættet. På det kan du finde en lige så effektiv erstatning til en lavere pris. Glem ikke på samme tid, at de ved den mindste mistanke om sygdomme forbundet med indre organer kræver øjeblikkelig grundig diagnose og konsultation af en læge, hvis opgave er at ordinere et lægemiddel, der er egnet til den etablerede diagnose..

Analoger af medikamentet De-Nol

Den patogene bakterie Helicobacter pylori er i de fleste tilfælde årsagsmidlet til gastrisk mavesår og duodenalsår. På trods af det faktum, at mavesåret er en kronisk sygdom, med korrekt behandling, kan der opnås langvarig remission. Traditionelt bruges vismutbaseret lægemiddel De-Nol til at dræbe de bakterier, der har forårsaget problemet. Prisen er imidlertid ikke overkommelig for alle, og undertiden ordineres analoger til lægemidlet De-Nol til terapi..

Der er lægemidler med en helt identisk sammensætning såvel som med det samme aktive stof. Som regel adskiller sådanne lægemidler sig kun af producenten, fremstillingslandet og prisen..

De-Nol

Virkningen af ​​dette middel er primært rettet mod at eliminere bakterier, der har provokeret en sygdom i fordøjelsessystemet. Helicobacter-bakterier kan behandles med vismut, og i et stykke tid ødelægges de fuldstændigt.

Ud over at bekæmpe mikrober har det aktive stof De-Nola en beskyttende egenskab - når du tager en tablet, dannes en "film" på overfladen af ​​maveslimhinden, der effektivt beskytter organet mod skadelige virkninger.

Det aktive stof i lægemidlet er vismut tripotassium dicitrat i en dosis på 120 mg.

Information om ansøgning

De-Nol ordineres til behandling af mavesår såvel som til infektiøse processer på overfladen af ​​fordøjelseskanalen.

Værktøjet kan også bruges til behandling af børn over 4 år..

Modtagelse er strengt forbudt, når man bærer et barn. Hvis patienten har nyresvigt, er brugen af ​​medicinen også uacceptabel. Listen over kontraindikationer inkluderer også individuel intolerance overfor vismut..

Prisen på den originale De-Nol er 620 russiske rubler. Afhængig af bopælsregion ændres omkostningerne.

Novobismol

Novobismol er et stof, der ligner De-Nol. Produktet har den samme aktive ingrediens i lige store mængder (120 mg). Dette er også et antiulceringsmiddel med bakteriedræbende aktivitet mod Helicobacter pylori-infektion.

Denne medicin hører til russisk, derfor er prisen på medicinen meget lavere. Dets omkostninger overstiger ikke 200 rubler.

Oplysninger om optagelse

Når den tages oralt, har Novobismol den samme virkning som De-Nol. Betingelser for brug, brugsanvisning og liste over kontraindikationer er identiske. Den eneste forskel er, at De-Nol kan købes efter vilje, det vil sige, at et apotek ikke kræver recept, når det sælges. Hvad angår Novobismol, tages det kun som foreskrevet af en læge, og på apoteker sælges det udelukkende efter recept. Dette skyldes, at præparatet indeholder yderligere komponenter, der er fraværende i originalen.

Brugen af ​​en De-Nol-analog skal vare mindst 1-2 måneder. Den nøjagtige indlæggelse og behandlingsvarigheden forhandles personligt med lægen. Børn kan bruge Novobismol, hvis de når fire år. I tilfælde af en mavesår eller gastritis hos et barn halveres doseringen af ​​den analoge.

Baseret på adskillige forbrugervurderinger, kan det ses, at denne analog ikke er mindre effektiv og praktisk talt ikke forårsager bivirkninger..

Ventrisol

Denne analog er ikke ringere end De-Nol, dens omkostninger varierer fra 500 til 600 rubler. Den relativt høje pris skyldes udenlandsk oprindelse.

Begge lægemidler har henholdsvis den samme sammensætning, de anvendes til de samme formål. Listen over kontraindikationer og brugsanvisninger er også identisk.

Accept af midler

Analoger håndterer perfekt forstyrrelser i funktionen af ​​mave-tarmkanalen, som er forårsaget af den patogene Helicobacter pylori. Medicinen ordineres til voksne og børn. Det standard analoge regime indebærer at tage en pille tre gange om dagen. Under behandling med Ventrisol forekommer sjældent bivirkninger.

I processen med behandling med Ventrisol er der ingen bivirkninger, vurderet ud fra adskillige anmeldelser.

Ulkavis

Dette er en fremmed medicin. Omkostningerne overstiger ikke 200 rubler. Ulcavis indeholder det samme aktive stof som De-Nol.

Produktet kan købes på apoteker uden recept. Det anbefales at drikke en tablet tre gange om dagen. Det terapeutiske kursus med Ulkavis varer ca. 2-3 måneder. Behandlingsperioden er længere. Dette skyldes det lavere indhold af det aktive stof end i De-Nol.

Narkotikahandling

Som andre vismutbaserede lægemidler, Ulcavis:

  • beskytter organerne i fordøjelseskanalen mod virkningerne af mavesaft med høj surhedsgrad;
  • ødelægger aktivt Helicobacter pylori;
  • fremmer den tidlige heling af mavesår på slimoverfladen.

Vikair

Dette stof er det billigste. Dets omkostninger er fra 90 til 120 rubler. Vikair betragtes som en relativ analog, dvs. at den bruges til de samme sygdomme.

Vikair har en lignende effekt. Ud over vismut indeholder den yderligere 4 aktive komponenter. Disse inkluderer: calamus rhizom, magnesiumcarbonat, havtornbark og natriumbicarbonat.

Brugsanvisning

Denne analog af De-Nol bruges efter et identisk skema, det vil sige en tablet tre gange om dagen. Behandlingsforløbet er 1-2 måneder.

Medicinen anbefales ikke til brug:

  • mens du bærer et barn;
  • i ammeperioden;
  • med nyresvigt;
  • med betændelse i appendiks.

Vis-Nol

Dette lægemiddel i dets sammensætning har den samme aktive ingrediens som i De-Nola - kolloidal vismuthsubcitrat (bismut tripotassium dicitrat). Begge lægemidler virker ens mod bakterien Helicobacter pylori.

Prisen på Vis-Nol i Rusland er omkring 400 rubler.

Både Vis-Nol og De-Nol bruges aktivt til at helbrede mavesår på overfladen af ​​maven. Under indflydelse af midler dannes en beskyttende film på slimhinden, der aktiverer væksten af ​​raske celler på læsionsstederne og forhindrer deres videre udvikling. Lægemidlet Vis-Nol reducerer virkningen af ​​pepsin og pepsinogen, ligesom De-Nol.

Medicinenes farmakokinetik er den samme - det aktive stof udsættes ikke for absorption i fordøjelsessystemet, dets overskud udskilles fra kroppen naturligt.

Hvad bruges det til

Vis-Nol er angivet til:

  • en mavesår eller 12 duodenalsår;
  • Helicobacter pylori-infektion;
  • kronisk fase af gastritis og gastroduodenitis.

Flugt

Det aktive aktiv er vismut tripotassium dicitrat. Dette element er grundlaget for De-Nol-forberedelsen. Escape fremmer dannelsen af ​​en anti-mavesårbelægning på overfladen af ​​maven. Det beskytter beskadigede områder mod yderligere ødelæggelse og hjælper dem med at komme sig.

Escape pris - 250-700 rubler.

Kontraindikationer

Her er måske den eneste forskel mellem værktøjet. Til de vigtigste kontraindikationer, der ligner De-Nol, tilføjes et forbud mod brugen af ​​Escape-medikamentet i kombination med andre produkter, der indeholder vismut. Escape kan heller ikke bruges til at behandle børn under 4 år..

Gastro-normer

Annotationen til præparatet indikerer den aktive ingrediens i vismuthsubcitrat. Dette er det andet navn på vismut tripotassium dicitrat-aktivet, som ligger til grund for De-Nol. Ligesom den nærmeste analog har Gastro-norm-middel en gastrobeskyttende virkning - det øger beskyttelsesfunktionen i gastrisk slimhinde.

Derudover danner begge lægemidler en barriere på overfladen af ​​organet, hvor påvirkning af mavesår begynder at ar. Lægemidlet Gastro-norm har en udtalt antimikrobiel egenskab, der sigter mod at bekæmpe Helicobacter.

Medicinen virker direkte på mikroorganismer og forstyrrer normal funktion. Det aktive molekyle er i stand til at trænge dybt ind i slimhinden i maven og ødelægge de bakterier, der er der.

Prisen for Gastro-normer er 440 rubler fra Den Russiske Føderation.

Hvornår skal man tage

Den vigtigste indikation - mave-tarmsygdomme med samtidig ulcerative læsioner i membranen - suppleres med følgende:

  • kronisk gastroduodenitis og forværret gastritis;
  • gastritis og gastroduodenitis forårsaget af Helicobacter-bakterierne;
  • mavesår i maven og duodenalsår i perioder med forværring;
  • dyspepsi, undtagen mavesår;
  • læsioner i mave-tarmkanalen på grund af brugen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Omeprazol

Dette værktøj kan tilskrives listen over relative analoger af De-Nol. På trods af den forskellige aktive ingrediens er Omeprazol et anticusermiddel, der danner en beskyttende film og gendanner slimhinden. I modsætning til De-Nol har dette middel imidlertid ikke bakteriedræbende egenskaber..

Brugsanvisningen siger, at Omeprazole er beruset en gang dagligt. Det anbefales at drikke om morgenen, inden det første måltid, 30 minutter. Behandlingsforløbet for peptisk mavesår varer ca. en måned. Afhængig af den specifikke diagnose og individuelle egenskaber ved organismen, kan der tildeles et andet brugsskema.

ulemper

Blandt minusserne bemærkes umuligheden ved at bruge stoffet til børn fra fødslen. Tillades at blive taget hos børn fra 2 år til behandling af reflux-esophagitis, symptomatisk behandling af halsbrand og gastroøsofageal reflux-sygdom. Børn under 4 år er indiceret til behandling af duodenalsår forårsaget af Helicobacter pylori.

Bivirkninger er sjældne. De fleste anmeldelser angiver den høje effektivitet af lægemidler baseret på Omeprazol.

Prisen på produktet varierer fra 50 til 150 rubler i Den Russiske Føderation, afhængigt af producenten.

Hvad man skal vælge

Forstyrrelse af fordøjelseskanalen hos hver person er forårsaget af forskellige årsager, og det er umuligt at vælge et middel til behandling af alle sygdomme. Derudover er hver organisme individuel, og hvad der passer til en person muligvis ikke bringer resultater til en anden..

Man skal ikke tro, at hvis De-Nol har en dobbelt virkning, så vil den være mere effektiv end for eksempel medicin - protonpumpehæmmere i forbindelse med et antibakterielt lægemiddel. Hver læge har sin egen erfaring og synspunkter. Derfor vil han kun vælge det rigtige behandlingsprogram til dig..

Derudover ordinerer læger altid en kompleks behandling: en protonpumpehæmmer, antibiotika (i tilfælde af Helicobacter pylori-infektion), enzym og antacida, prebiotika osv..

Hvis der under behandlingen med et eller andet lægemiddel er opstået bivirkninger, skal du konsultere en læge, der vil erstatte lægemidlet med et lignende..

Selvmedicinering i kampen mod gastriske sygdomme er fyldt med alvorlige komplikationer, såsom perforering af mavesår og blødning. For at undgå dette er det nødvendigt ved de første tegn at konsultere en læge og stole på ham i behandlingen..

Mange mennesker har et spørgsmål, hvilket er bedre end det originale De-Nol eller dets indenlandske og udenlandske erstatninger. Læger siger, at der ikke er noget specifikt svar, fordi enhver organisme er unik, og der er ingen kur mod alle sygdomme. Afhængig af diagnosen kan denne eller den anden medicin manifestere sig på forskellige måder..

Og det betyder ikke noget, hvor meget en medicin koster, dette er ikke en indikator for dens effektivitet. For at vælge et effektivt antimiddelmiddel skal du kontakte en læge, der efter den nødvendige diagnose finder ud af, hvilket middel der er bedre..

De-Nol - analoger til det aktive stof

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Hvorfor booke gennem Uteka?

På siden med analoger af medikamentet De-Nol præsenteres en liste over billige importerede og russiske substitutter med et lignende eller lignende princip for indflydelse på kroppen. Ulkavis er den billigste analog til De-Nol, den kan købes i Moskva til en pris af 163 rubler ved at booke på det nærmeste apotek gennem Uteka.

Analoger af medikamentet De-Nol: erstatning for indenlandsk og udenlandsk produktion

Ved behandling af sygdomme i fordøjelseskanalen har en specialist et spørgsmål om valget af et eller andet lægemiddel samt dets analoger, som er det mest effektive for patienten. Analoger af medikamentet De-Nol er udbredt både på det indenlandske og udenlandske narkotika marked..

Beskrivelse af lægemidlet De-Nol

Et lægemiddel fra en gruppe medikamenter, der bruges til behandling af mavesår og gastroøsofageal reflux. Sammensætningen indeholder kolloidal vismuthsubcitrat. En tablet indeholder 0,12 g aktiv ingrediens. Udgivet i form af tabletter - 112 eller 56 stykker i hver pakke.

Healende egenskaber

I det sure miljø af gastrisk juice kan lægemidlet danne et beskyttende lag på overfladen af ​​erosioner og mavesår, hvilket bidrager til deres ardannelse. Beskytter beskadigede områder mod de negative virkninger af gastrisk juice. Det aktiverer produktionen af ​​slim, reducerer aktiviteten af ​​mavesaft. De-Nol viste bakteriedræbende aktivitet mod Helicobacter.

Indikationer til brug

Behandling med lægemidlet er indiceret til mave-mavesår, gastritis og gastroduodenitis i akut og kronisk form. Sygdomme i fordøjelseskanalen forårsaget af Helicobacter pylori.

Kontraindikationer

De-Nol er kontraindiceret i tilfælde af intolerance over for den aktive ingrediens eller andre stoffer i dens sammensætning. Ikke brugt til behandling af patienter med alvorlig nyresvigt ved hæmodialyse.

Bivirkninger

De mest almindelige uønskede reaktioner er sort farvning af fæces, kvalme, forstoppelse, diarré og opkast. Allergiske reaktioner på huden kan forekomme: rødme, kløe, udslæt. Sortfarvning af afføring er ikke en indikation for seponering af medikamentet.

Lægemiddelanaloger

De-Nols analoger klassificeres sædvanligvis i substitutter ved handling samt lægemidler med en lignende sammensætning. Derudover er der blandt analogerne til De-Nol begge indenlandske lægemidler til en mere overkommelig pris og importeret.

Lægemidler med en lignende aktiv ingrediens:

  • Vis-Nol;
  • Gastro-Norm;
  • Ulcavis;
  • Flugt;
  • Novobismol.

Lægemidler med en lignende virkning, men med en anden sammensætning:

  • Omez;
  • Nexium;
  • Trimedat;
  • Omeprazol;
  • Nolpaza;
  • Pariet;
  • Venter.

Indenlandske analoger

Russiske analoger af De-Nola er billigere, hvilket gør det muligt for patienter at vælge en medicin i en hvilken som helst priskategori, og ifølge anmeldelser er de ikke ringere i effektiviteten.

Flugt

Tabletter, 40 og 112 stykker pr. Pakning, 120 mg af den aktive ingrediens vismut dicitrat tripotassium i hver tablet. Indikeret til brug ved dyspepsi, kronisk gastritis og gastroduodenitis, mavesårssygdomme. Det ordineres også til syndrom med irritation af tarmens slimhinder. Forbudt for gravide kvinder og under amning med nyresvigt og børn under 4 år.

Bivirkninger inkluderer sort farvning af fæces, kvalme, opkast, hududslæt og kløe. Sjældent allergiske alvorlige reaktioner.

Novobismol

Tabletter, 56 eller 112 stk. Pr. Pakning. Den aktive ingrediens baseret på vismut er 120 mg i hver tablet. Det bruges til akutte former for ulcerøs og erosiv patologi i mave-tarmkanalen, kronisk gastritis og gastroduodenitis med irritabelt tarmsyndrom.

Kontraindiceret til gravide kvinder, amning og svær nyrepatologi. Bivirkninger manifesteres fra mave-tarmkanalen i form af kvalme, øget afføringsfrekvens. Allergiske manifestationer er mulige.

Trimedat

Tabletter, ti eller tredive stykker i en pakke med en trimebutinkoncentration på 200 eller 100 mg. Det ordineres til gastroøsofageal reflux, dyspeptiske lidelser, syndrom med høj følsomhed i tarmslimhinderne, lammende tarmobstruktion.

Kontraindiceret til børn under tre år, gravide kvinder og under amning. Blandt bivirkninger bemærkes hududslæt meget sjældent..

Omeprazol

Kapsler på 30, 28 og 10 stykker med en koncentration af omeprazol 20 og 10 mg. I henhold til instruktionerne er det ordineret til patienter med mavesår, med tilbagesvaling af spiserør, stresssår, mastocytose, NSAID-gastropati. Som en del af den komplekse behandling af mavesår forårsaget af Helicobacter pylori.

Kontraindiceret til gravide og ammende kvinder er forsigtigt ved udnævnelse af patienter med lever- og nyreinsufficiens.

Importerede analoger

Blandt de udenlandske kolleger er der også billigere De-Nol-kolleger. Individuelle medikamenter kan være dyrere - de sammenlignende omkostninger er angivet nedenfor.

Vis-Nol

Lægemidlet findes i tabletter baseret på vismuthsubcitrat. Frigivet i tredive og hundrede tabletter med en koncentration af aktiv ingrediens på 0,12 g. Det ordineres til gastritis og mavesår, inklusive dem forårsaget af Helicobacter pylori. Det er indiceret til forværring af gastritis.

Kontraindiceret ved alvorlig nyresvigt. Bivirkninger er kendetegnet ved formørkning af afføring, kvalme, opkast, diarré. Kløende hududslæt er mulige.

Gastro-Norm

Tabletter med vismutoxid og vismuthsubcitrat. Udgivet i hundrede tabletter pr. Pakning. Indikationer: peptisk mavesår i fordøjelseskanalen, kronisk gastritis, gastroduodenitis, anti-Helicobacter pylori terapi.

Brug af Gastro-Norm er kontraindiceret ved svær nyrefunktion. Bivirkninger, der er karakteristiske for alle lægemidler med vismut.

Ulkavis

Generisk De-Nola. Indeholder den samme mængde vismutoxid som det originale produkt. Indikationerne er ulcerative og erosive læsioner i maven og tarmen, kroniske former for gastroduodenitis og gastritis.

Kontraindiceret til patienter med svær nyreinsufficiens. De uønskede symptomer er de samme som for andre lægemidler med en lignende sammensætning og vismut i basen.

Omez

Kapsler på 20, 40 og 10 mg omeprazol i en pakke med 30 eller 28 kapsler. Også tilgængelig i form af et lyofilisat til injektion. Det er indiceret til dyspeptisk syndrom, høj surhedsgrad, i rehabiliteringsperioden hos patienter med forværring af mavesår og tarmsår.

Forbudt i tilfælde af følsomhed over for benzimidazoler, forsigtighed kræver anvendelse under graviditet. Bivirkninger manifesterer sig oftest i form af hovedpine, forstoppelse, diarré og kvalme. Eventuelle ændringer i blodtællingen, reaktioner fra kroppens immunrespons.

Nexium

Kapsler og injektionsvæske, opløsning baseret på esomeprazol med en koncentration på 40 og 20 mg. Tabletter pr. Pakning - 14 ampuller pr. Pakke - 10. Voksne ordineres til gastroøsofageal refluks, mave- og tarmsår for at opretholde hæmostase hos patienter efter blødning som et resultat af et perforeret mavesår. Kan bruges til behandling af børn med samme patologier.

Forbudt for benzimidazolintolerance. Bivirkninger manifesteres i form af søvnløshed, perifert ødemer, hovedpine, sløret syn. Andre reaktioner er meget sjældne, såsom allergiske reaktioner og ændringer i blodantal.

Nolpaza

Solgt i form af et lyofilisat til injektion og tabletter. Koncentrationen af ​​pantoprazol i hver form for frigivelse pr. Tablet eller flaske er 40 mg. 28 tabletter eller ti hætteglas pr. Pakning.

Indikationer til brug er hypersekretoriske patologiske tilstande, mavesår i maven og tarmene, refluksøsophagitis. Forbudt til patienter, der er allergiske over for benzimidazolderivater. Mest almindelige bivirkninger: hovedpine, søvnløshed, diarré.

Pariet

14 tabletter pr. Pakke, 10 eller 20 mg rabeprazolnatrium. Det er indiceret til aktive mavesår i tarmen og maven, erosiv eller ulcerøs tilbagesvaling. Det ordineres til langtidsbehandling af GERD, Zollinger-Ellison syndrom og anti-Helicobacter pylori terapi.

Kontraindiceret hos gravide og ammende kvinder såvel som hos patienter med intolerance over for benzimidazolderivater. Bivirkninger: forskydning af blodtælling, søvnløshed, hovedpine, rhinitis, faryngitis.

Venter

Tabletter, 50 pr. Pakning. Koncentrationen af ​​sucralfat er 1 gram. Anbefales til behandling af kronisk gastritis, ikke-ulcer dyspepsi, mave- og tarmsår, gastroøsofageal reflux. Anbefales til dialysepatienter til at lindre hyperphosphatemia.

Kun overfølsomhed er en kontraindikation. Bivirkninger inkluderede forstoppelse, kvalme, opkast, flatulens, kløende hududslæt.

Billige analoger

Blandt de beskrevne analoger af De-Nol er de mere overkommelige:

  • Flugt;
  • Novobismol;
  • Trimedat;
  • Omeprazol;
  • Vis-Nol;
  • Gastro-Norm;
  • Ulcavis;
  • Venter;
  • Omez;
  • Nolpaza.

Sammenlignende omkostninger ved analoger og De-Nol

Du kan købe De-Nol i Rusland til en pris af 518 til 961 rubler pr. Pakke, afhængigt af koncentration, apotek og region. Priserne på analoger er vist i tabellen.

Hvad kan erstatte De-Nol?

De-Nol kan erstattes med et lægemiddel kaldet Sucralfate (Venter). Sucralfate svarer til virkning som De-Nol, kun det har ikke en sådan antimikrobiel virkning. Og han har i sammenligning med Denol en lavere pris.

Flere lægemidler med en lignende virkning, som De-Nol, - Tribimol, Gastronorm, Ventrisol, Bismofal.

Lægemidlet De Nol ordineres til mavesår og gastritis, og dets aktive stof er vismut tripotassium dicitrat, som har en lys indhyllende virkning. Følgelig vil en fuld erstatning for dette lægemiddel være lignende lægemidler med det samme aktive stof. Dette er for eksempel Novobismol, Ventrisol eller et lægemiddel med det fortællende navn Bismuth tripotassium dicitrat. Desværre er alle disse stoffer ikke billige..

Nogle gange kan du finde forslag som erstatning for at bruge folkemedicin, for eksempel en infusion af ikke-flåede havre, men om du skal stole på dem med tilfældet med en bestemt person. Infusionen fremstilles som følger: en tredjedel af et glas havre dampes natten over, filtreres derefter og forbruges 100 gram en halv time før måltider.

Analog af "De-Nola" indenlandske: anmeldelser af narkotika

Maven og hele mave-tarmkanalen er et af de mest sårbare organer hos mennesker. Forkert kost og usund livsstil kan føre til alvorlige sygdomme. Kategorien af ​​sådanne sygdomme inkluderer mavesår i maven og tolvfingertarmen, forskellige typer gastritis og colitis.

Under en forværring bringer sådanne sygdomme et højt niveau af ubehag for en person. Slimhinden påvirkes af bakterier, der danner erosioner. For at eliminere erosive ændringer bruges lægemiddel antibakteriel, antiinflammatorisk terapi. Et effektivt og snævert målrettet lægemiddel til behandling af gastroenterologiske sygdomme er lægemidlet "De-Nol". Der findes indenlandske analoger.

Lægemidlet "De-Nol" ordineres til patienter med mavesår, til behandling af alle typer gastritis, med andre forværrede gastriske sygdomme.

Indhold og emballering

Lægemidlet er baseret på det kemiske stof bismut tripotassium dicitrat.

Disse er tabletter i en fast opløsende skal. Papirpakke med 7 eller 14 blistere på otte tabletter.

På grund af den høje pris på lægemidlet foretrækker hovedparten af ​​befolkningen indenlandske og billigere analoger..

"De-Nol": indenlandske analoger

Anmeldelser bekræfter, at lægemidlets analoger er baseret på det samme kemikalie som i "De-Nola". Præparater indeholder den samme mængde af hovedstoffet, afviger kun i pris, yderligere elementer, der udgør sammensætningen og producenten.

Den terapeutiske virkning og påvirkningsniveauet på kroppen er ens. Der er ikke identificeret særprægede bivirkninger af lægemidlerne.

Her er nogle af dem:

  • "Novobismol" - analog til "De-Nol" indenrig.
  • "Venter" er et russisk stof.
  • "Ulkavis" er et fremmedgjort lægemiddel.
  • "Ventrisol" er et fremmedgjort lægemiddel.

Hovedopgaven for alle ovennævnte lægemidler er behandlingen af ​​mave-tarmsygdomme.

Når de handler på maven, indhyller de dens vægge og danner en tynd beskyttelsesfilm og hjælper med at stoppe udviklingen af ​​de vigtigste bakterier Helicobacter pylori, som er sygdommens årsagsmiddel.

Beskyt mavevæggene mod skadelig saltsyre, forbedrer den hæmatopoietiske proces, ændrer ikke kvaliteten af ​​mavesaft.

Ved behandling af denne type gastrisk sygdom er antibiotikabehandling ikke altid effektiv. Og til kompleks behandling bruges antibiotika i tandem med De-Nol. Indenlandsk analog til "De-Nol" kan også bruges. På grund af den lave absorption i den menneskelige krop, snævert målrettede virkninger udelukkende på mave og tolvfingertarmen, er der mulighed for langtidsbehandling i flere måneder.

Lægen ordinerer lægemidlet "De-Nol" som en del af det antibakterielle behandlingsforløb for akutte mavesår, gastritis og andre gastriske dysfunktioner.

"Novobismol"

Overvej indenlandske analoger til stoffet "De-Nol". Novobismol er for eksempel et absolut identisk lægemiddel til den russiske farmaceutiske industri. Fås i tabletter. Pris - ca. 110 rubler.

Terapeutiske egenskaber

Har antimikrobiel, astringent, beskyttende virkning på fordøjelsessystemet. Tilhører kategorien antacida.

Et lægemiddel til bekæmpelse af bakterier Helicobacter pylori, der forårsager mavesygdomme. På grund af dets antimikrobielle, antiinflammatoriske egenskaber stopper lægemidlet akutte stadier. Det bruges også til akut colitis, inklusive ulcerøs colitis, tarmlidelser osv..

Forskellen er, at analogen af ​​"De-Nol" (hjemmemedicin "Novobismol") ordineres af en læge og købes på grundlag af en recept. Dette skyldes yderligere elementer i lægemidlets sammensætning. Doseringen af ​​hovedstoffet i sammensætningen af ​​lægemidlet er identisk med "De-Nol".

Frigivelsesform og behandling

Lægemidlet "Novobismol" fremstilles i hårdovertrukne tabletter i papiremballage i en mængde på i alt 56 eller 112 tabletter. Hver blister indeholder 8 sådanne tabletter.

Doseringen til børn er 2 gange mindre end for voksne.

Behandlingsforløbet for børn og voksne er 30-60 dage. Bestemmes ud fra sværhedsgraden af ​​symptomerne på sygdommen.

Ifølge anmeldelser af læger og patienter, producerer den indenlandske analog "De-Nol" en høj terapeutisk effekt, der er praktisk taget ingen bivirkninger.

At tage "Novobismol" og alkohol

Samtidig indtagelse af stoffet med alkohol er forbudt. Når man reagerer negativt på væggene i maven, reducerer ethylalkohol virkningen af ​​stoffet.

"Novobismol" med et større antal tabletter i en pakke er to gange billigere end "De-Nol".

En anden indenlandsk analog af "De-Nola" er stoffet "Venter". Hans læger er ofte ordineret til mave-tarmsygdomme. Disse lægemidler har en farmakologisk gruppe. Men de aktive ingredienser er forskellige. For Venter er det sucralfate - et disaccharid. Danner en beskyttende film på maveslimhinden. Medicinen indsamler anmeldelser stort set gode. Det bruges en halv time før måltider. Fås i tabletter.

Vi har gennemgået indenlandske analoger til lægemidlet "De-Nol".

"Ventrisol"

Ud over indenlandske lægemidler findes der også en udenlandsk analog kaldet "Ventrisol". Dets omkostninger er omkring 500 r.

På grund af dets terapeutiske egenskaber kæmper lægemidlet aktivt mod Helicobacter pylori-bakterien. Dækker overfladen på celler, der er påvirket af bakterier, fremmer heling og regenerering, beskytter mod de skadelige virkninger af syrer.

Lægemidlet indeholder det samme stof som den hjemmeanalog af "De-Nol" - bismut tripotassium dicitrat. "Ventrisol" bruges i gastroenterologi til behandling af forskellige stadier af mavesår, gastritis og colitis.

Frigivelsesform og behandling

Lægemidlet fremstilles af et polsk farmaceutisk selskab i papiremballage i form af tabletter i forseglede blemmer i mængden af ​​16 stykker.

Det ordineres til børn fra 4 år og til voksne, behandlingsforløbet er 60-90 dage afhængigt af sygdommen.

Dette er uforeneligt med alkohol, hvilket reducerer stoffets virkning.

Sammensætningen af ​​medicinen er absolut den samme med "De-Nol".

Begge lægemidler er fremmedfremstillede, og det kan ikke siges, at der er en fordel ved at vælge et af dem..

Lægemidlet "Ventrisol" frigives såvel som "De-Nol", uden recept, i gratis salg i hylderne på apoteker.

Prisen på lægemidlet er ikke meget forskellig fra den, som De-Nol sælges til.

Ifølge anmeldelser af læger og patienter, der tog stoffet, har det en terapeutisk virkning og bivirkninger svarende til De-Nol. Medfører ikke klager over kvalitet eller dårlige resultater under påføring.

"Ulkavis"

Dette er en anden analog af De-Nol, også af udenlandsk oprindelse, men billigere end De-Nol. Det koster dig cirka 180 rubler.

Et lægemiddel til behandling af gastroenterologiske sygdomme. Universel medicin til forværring af mavesår, tarmbetændelse og gastritis.

Ligesom De-Nol har det en snerpende, antiinflammatorisk og antimikrobiel effekt. Beskytter og helbreder tarmene og maven.

Frigivelsesform og behandling

Lægemidlet fremstilles i Slovenien og fås i tabletter med hård skal. Papiremballagen indeholder blister med tabletter.

Sammensætningen af ​​"Ulkavis" inkluderer det samme stof og i det samme volumen som i "De-Nol".

Lægemidlet er kommercielt tilgængeligt uden recept.

Behandlingsforløbet ordineres af en gastroenterolog. Kan bruges til børn og voksne.

Behandlingsforløbet er 60 til 90 dage. Tiden for indtagelse af lægemidlet bestemmes af lægen..

Det anbefales ikke at tage lægemidlet sammen med alkohol, da ethanol reducerer dets terapeutiske egenskaber.

Prisen for medicinen er næsten to gange lavere end for De-Nol. Dette skyldes det faktum, at lægemidlet, der fremstilles i Slovenien, på en farmaceutisk virksomhed, pakkes og sælges i Rusland.

Den terapeutiske virkning og bivirkninger er identiske med De-Nol.

I henhold til anmeldelser af læger og patienter, der har gennemgået behandling med lægemidlet, viser det sin høje terapeutiske virkning. Har en positiv effekt på kroppen, lindrer forværringen af ​​sygdommen på kort tid.

Har ingen andre negative manifestationer bortset fra "De-Nol".

Har ingen skadelig virkning på den menneskelige krop som helhed.

Kontraindikationer for brug af medikamenter, der indeholder vismut tripotassium dicitrat

  • Må ikke ordinere lægemidlet til spædbørn og børn under fire år.
  • Ikke anbefalet til kvinder under drægtighed og amning.
  • Individuel intolerance over for de elementer, der udgør stoffet.
  • At tage medicin baseret på vismut tripotassium dicitrat.

Hvilket af de ovenstående lægemidler, der skal vælges, er op til patienten selv, afhængigt af tilgængeligheden af ​​prisen og selve medicinen. Mange er forvirrede over prisen på medicinen "De-Nol". Indenlandske analoger (anmeldelser bekræfter dette) er flere gange billigere. Omkostningerne ved medikamentet "De-Nol" - fra 460 rubler.

Kliniske undersøgelser, anmeldelser af læger og købere viser, at ovenstående medicin er det samme. Vi taler om indikationer for brug, terapeutiske egenskaber, graden af ​​påvirkning på kroppen og behandlingseffektivitet.

Analoger af medikamentet De-Nol

De-Nol er et lægemiddel, der hjælper med at slippe af med mave-tarmsygdomme forårsaget af Helicobacter pylori. De-Nol-analoger er medikamenter til de mennesker, der har kontraindikationer eller afhængighed af vismut. De har en lignende virkningsmekanisme og høj effektivitet..

Lægemiddelanaloger kan have en lavere pris, et bekvemt administrationsprogram. I videnskabeligt sprog kaldes analoger af enhver medicin generika..

Stoffets vigtigste egenskaber

Før du ser efter analoger af De-Nol, skal du forstå, hvilke egenskaber lægemidlet har. Det bruges til behandling af mave- og duodenalsår, det kæmper mod bakterien Helicobacter pylori, har adstringende og antimikrobielle virkninger.

Lægemidlet fremstilles i Holland i form af tabletter, hvilket forklarer dets høje omkostninger (mere end 500 rubler pr. Pakning).

Lægemiddelanaloger

Populære substitutter inkluderer:

Opmærksomhed! Analoger af De-Nol udleveres fra apoteker uden recept, men det betyder ikke, at patienten kan udskifte medicinen på egen hånd.

De-Nol-prissammenligningstabel med analoger

De-Nol er et effektivt lægemiddel til behandling af sygdomme i maven og tyndtarmen ledsaget af skader på slimhinden. Imidlertid er dens ulempe omkostninger. Det ordineres normalt over et langt kursus på 4 til 8 uger, så det kan være dyrt for nogle patienter. I dette tilfælde anvendes der som analoger af De-Nol i aftale med gastroenterologen medikamenter, hvis omtrentlige omkostning er angivet i nedenstående tabel.

Navn

Aktiv ingrediens og doseringLandAntal tabletterPris, gnid.
De-NolBismuth tripotassium dicitrat, 120 mg i en tabletNederlandene32, 56, 11232 stk. - 329

NovobismolRusland56, 11256 stk. - 478

UlkavisSlovenien28, 56, 11228 stk. - 178

FlugtRusland40, 11240 - 302

Gastro-NormUkraine40, 10040 stk. - 450
Vis-nolUkraine30, 10030 stk. - 400
VenterSucralfate 1000 mg pr. TabletSlovenien5050 stk. - 366
Vikalinbasisk vismutnitrat - 350 mg, planteekstrakter af havtornbark og calamus-rhizomer, natriumbicarbonat, kellin, rutosid,

Ruslandti10 stykker. - 50

Novobismol

Denne analog af stoffet De-Nol er et husholdningsstof og er også designet til at bekæmpe Helicobacter-bakterierne. I henhold til instruktionerne indeholder sammensætningen vismut, så den danner en film på den indvendige væg af maven, der beskytter den og fremmer helingen af ​​mavesår og erosioner.

Denne medicin bruges til:

  • gastritis;
  • mavesår i mave og tolvfingertarmen;
  • ordineret til IBS.

Brug ikke tabletter til børn under 4 år. Dosis af medicinen beregnes af en specialist.

Anmeldelser af dette lægemiddel er gode, men patienter klager over bivirkninger, som også bemærkes, når de tager De-Nol. Dette er kvalme, opkast, løs afføring, hududslæt, farvning af afføring i en mørk farve, mørkere på tungen. Fald i hjerneaktivitet er langt mindre almindeligt.

Novobismol har en sammensætning og farmakologisk virkning, der ligner De-Nol. Forskellen ligger i producenten og prisen.

Medicinen er velegnet til de mennesker, der ønsker at købe den samme De-Nol, men til en billigere pris.

Fuld komparative karakteristika af De-Nol med Novobismol her.

Ventrisol-lægemiddel

Medicinen er produceret i Polen, men hvis du studerer anmeldelser af læger og patienter, kan vi konkludere, at det ikke er værre end den hollandske De-Nol.

Med hensyn til dens virkning på kroppen er Ventrisol så tæt som muligt på det originale præparat, det indeholder også vismut, hvilket bidrager til dannelsen af ​​en film på mavemaskinerne. Medicinen fremstilles udelukkende i tabletter, har indikationer, der ligner det originale middel.

Ventrisol tages 30 minutter før måltider med en betydelig mængde væske. Behandlingsvarighed og indlæggelsesfrekvens vælges af lægen.

Venter

Denne medicin bruges til behandling af sygdomme i mave og tolvfingertarmen samt til at forhindre dem. Stoffet er produceret i Rusland, har indikationer, der ligner De-Nol.

Det vigtigste plus for stoffet er, at det ikke er baseret på vismut, så det kan bruges af de mennesker, der lider af intolerance over for dette kemikalie. Medicinen virker på grund af indholdet af aluminiumhydroxiddiscaccharider i det. Venter er også i stand til at skabe en beskyttende film, neutralisere overskydende syre.

Al information om lægemidlet Venter i dette materiale.

Flugt

En anden effektiv russisk analog til De-Nol er medikamentet Escape, der indeholder 300 mg vismutdicitrat tripotassium pr. Tablet. Medicinen hører til antiulcerende bakteriedræbende midler med antiseptiske og snerpende egenskaber..

Indikationer for udnævnelse af Escape:

  • forværring af kronisk gastroduodenitis, gastritis forårsaget af Helicobacter pylori-infektion;
  • et mavesår i det akutte stadium;
  • funktionel dyspepsi;
  • diarré med IBS.

Det maksimalt tilladte forløb af antulceringsmiddelindtagelse er 8 uger.

Escape er ikke ordineret til børn under 4 år, patienter med kronisk nyresvigt samt gravide og ammende kvinder.

Vis-Nol

Vis-Nol er en ukrainsk-fremstillet generisk med en overkommelig pris og bevist effektivitet. Lægemidlet indeholder vismuthsubcitrat - et adstringende, desinficerende stof.

Indikationer til brug:

  • mavesår;
  • forværring af kronisk gastritis.

Lægemidlet fås i form af kapsler på 30 eller 100 stykker pr. Pakke, taget en halv time før måltider med rigeligt vand. Værktøjet er kategorisk kontraindiceret til gravide kvinder og patienter med nedsat nyrefunktion..

Vikalin

Dette er et kombineret russisk medikament, der indeholder vismutsubnitrat, kellin, rutin og urtekomponenter. Det har en mild, astringerende, bakteriedræbende, antiinflammatorisk og antispasmodisk virkning.

Vikalin fås i tabletter, der er ordineret til hypersyre mavebetændelse, mavesår.

  • lav surhedsgrad af gastrisk juice;
  • enterocolitis;
  • barndom, graviditet;
  • allergi over for komponenterne i medicinen.

Fordelene ved medikamentet er dets rige sammensætning, forskellige positive effekter og lave omkostninger (billigere end Denol).

Gastro-Norm

Gastro-Norm er en anden ukrainsk analog, der er tilladt for børn fra 3 år. Midlet bruges til behandling af mavesår og gastroduodenitis forårsaget af Helicobacter pylori.

Mulige bivirkninger:

Lægemidlet har et standardindhold af vismut, produceres i tabletter.

Hvad skal du ellers vide om analoger

  1. Enhver analog af De-Nol bruges strengt før måltider - på 30 minutter.
  2. Den daglige norm for tabletter er 2-4 stykker. Behandlingsvarigheden justeres kun af en læge.
  3. Forekomsten af ​​bivirkninger fra indtagelse af piller skal rapporteres til lægen.
  4. Det er strengt forbudt at give disse tabletter til børn under 4 år. De er kontraindiceret til gravide kvinder, ammende mødre, mennesker med nyresygdom og allergikere, der har intolerance over for stofferne.

De-Nol har således ikke mindre effektive analoger, som ikke er ringere end det originale lægemiddel. Men inden du bruger dem, er det bedre at konsultere en læge for at undgå mulige negative konsekvenser..

Publikationer Om Cholecystitis

Tranebær til pancreatitis

Spiserør

Spredningen af ​​disse lilla bær i tæt sumpmos ligner en streng perler. Deres saftige sure papirmasse har længe været kendt for sin helbredende kraft, men for at føle det, skal du skynde dig og plukke efterårsbærene inden sneen falder.

Skjult blod i følelsen - spor

Spiserør

Efter udnævnelse af gastroenterolog bestået coprogrammet, resultaterne:Konsistensen er blød
UFORMET FORM
Lugt REGULAR STEAM
Farvebrun
pH 7o-enhed.
Intet slim fundet
Intet blod fundet